Hvert år i september fyldes himlen over Lakolk Strand på Rømø af tusindvis af farverige drager. Book et sommerhus på øen, og glæd jer til en festlig weekend med imponerende drager, frisk havluft og oplevelser for hele familien.
Vælg mellem 1.430 sommerhuse Vælg mellem 2 tilbud
Dragefestival på Rømø med drager på stranden
© AdobeStock_221739507

Rømø Dragefestival

Den første weekend i september samles drageentusiaster og tilskuere fra mange forskellige lande på den brede strand ved Lakolk, når Rømø Dragefestival løber af stablen.

Festivalen regnes blandt Nordeuropas største internationale dragefestivaler. Her kan I opleve alt fra klassiske drager til enorme figurer, fantasifulde konstruktioner og drager i flotte farver. Det er et imponerende syn, når himlen over stranden forvandles til et levende kunstværk.

En oplevelse for hele familien

Rømø Dragefestival er en hyggelig oplevelse for både børn og voksne. Det kræver ingen tilmelding at besøge festivalen, og der er gratis adgang for tilskuere. I kan gå rundt på stranden, betragte de mange drager og måske selv medbringe eller købe en drage, der kan sendes til vejrs i den friske vestenvind.

Når mørket falder på om lørdagen, kan I opleve den stemningsfulde natflyvning, hvor lysende drager svæver over stranden og skaber et flot syn på nattehimlen.

Under festivalen er der desuden forskellige madboder, hvor I kan købe mad, snacks og drikkevarer.

Tag varmt og vindtæt tøj med, da vejret ved Vesterhavet hurtigt kan skifte – også selvom solen skinner. Et tæppe og varme drikke kan også være rart at have med, især hvis I bliver til natflyvningen.

Drager på Rømø
© AdobeStock_89215420

Bo i sommerhus tæt på Dragefestivalen

Et sommerhus på Rømø giver jer god tid til at opleve festivalen uden at skulle køre frem og tilbage til fastlandet. Efter en dag på Lakolk Strand kan I vende tilbage til jeres eget feriehus, tilberede aftensmad og slappe af sammen.

Festivalen tiltrækker mange besøgende, og især sommerhusene tæt på Lakolk bliver hurtigt booket. Det er derfor en god idé at reservere overnatning i god tid.

Hvor skal I bo på Rømø?

Der findes mange hyggelige ferieområder over hele øen:

Lakolk: Det oplagte valg, hvis I gerne vil bo tæt på festivalpladsen og den brede sandstrand.

Bolilmark: Et roligt sommerhusområde omgivet af hede, skov og karakteristisk ø-natur.

Kongsmark: Her bor I centralt på Rømø med kort afstand til både Lakolk og øens øvrige oplevelser.

Havneby: Øens største by byder på butikker, restauranter, havnemiljø og færgeforbindelse til Sylt.

Sønderstrand: Et fredeligt ferieområde tæt på en meget bred strand og store naturområder.

Hyggeligt sommerhus med stråtag på Rømø
Hyggeligt sommerhus med stråtag på Rømø - Emne nr. 121-29-2687

Oplev mere af Rømø

Når I overnatter på Rømø, kan festivalbesøget kombineres med flere af øens seværdigheder. Besøg Nationalmuseets Kommandørgård, gå en tur gennem plantagerne eller oplev havnen i Havneby. Rømø er også en del af Nationalpark Vadehavet, hvor det særlige tidevandslandskab danner rammen om et rigt fugleliv.

I kan desuden tage færgen fra Havneby til den tyske ferieø Sylt og nyde en hyggelig dagstur. Læs mere her: Dagstur til Sylt: Færge, oplevelser og gode tips.

Book overnatning til Rømø Dragefestival

Rømø Dragefestival er en af årets mest populære begivenheder på øen. Find et sommerhus, der passer til jeres familie, og glæd jer til en weekend med farverige drager, brede strande og hyggelige feriestunder på Rømø.

Vælg mellem 1.430 sommerhuse Vælg mellem 2 tilbud

Tilbud og rabatter på ferieoplevelser

Strandsurfing på Rømø - en 5-stjernet naturoplevelse: Få 10% rabat

👉 Book online nu og få 10% rabat (reklame)

Sønderstrand på Rømø er en af verdens bedste strande til strandsurfing, og det kræver ingen forkundskaber at strandsurfe. OurStuff sørger for moderne, komfortabelt udstyr, og med Danmarks bedste instruktører er sikkerheden i top. En perfekt aktivitet for både familier og vennegrupper. Du kan strandsurfe fra start juni til slut september og i efterårsferien samt på andre udvalgte datoer. Du betaler først, når du ankommer på stranden, og du kan kvit og frit flytte din tid til en anden dag eller annullere ind til 2 timer før det reserverede tidspunkt, hvis du bliver forhindret.

Få 10% rabat på entrébilletten til alle Museum Sønderjylland museer

🏛️ Når du lejer et sommerhus hos os, får du mulighed for at købe entrébilletter med 10% rabat (reklame).

Få 10% rabat på normal entré til alle Museum Sønderjylland museer – op til 4 voksne pr. booking. Rabatten gælder både på entrébilletter og feriebilletter, når billetterne købes via Museum Sønderjyllands hjemmeside (reklame). Børn under 18 år har gratis adgang. Bemærk: Rabatten gælder ikke ved særlige arrangementer såsom julemarked på Sønderborg Slot eller Det Levende Teglværk. Du finder en oversigt over alle Museum Sønderjylland museer her: https://www.feline.dk/artikler/museum-sønderjylland

Spar med stil i Designer Outlet Neumünster

📌 Vis dit bookingbevis i Guest Services (lige overfor Polo Ralph Lauren) og modtag et dagskort med yderligere 10% rabat på outletpriserne (reklame)

Designer Outlet Neumünster ligger tæt på motorvej A7 – kun en times kørsel fra den dansk-tyske grænse – og er Nordtysklands største shopping outlet. Her finder du over 130 butikker med populære designer- og livsstilsmærker og rabatter på op til 70% året rundt. Glæd dig til en dag fyldt med shopping, sjov og hygge for hele familien. Gå på opdagelse i de mange tilbud og nyd lækker mad og drikke på et væld af caféer og restauranter. 

Oplev Nationalmuseets Kommandørgård på Rømø og spar 20% på entréen

📌 Medbring dit bookingbevis og få 20% rabat på entréen ved indgangen (reklame).

Besøg den imponerende Kommandørgård på Rømø, hvor du træder direkte ind i 1700-tallets verden med skibsfart, velstand og hvalfangst. Gården fortæller historien om øens stolte søfartstraditioner og de rige kommandørers liv. Du kan også se Europas største samling af hollandske kakler og komme helt tæt på skelettet fra en af de 16 kaskelothvaler, der strandede på Rømø i 1996. 

Tag færgen til Sylt på ferie eller en dagstur fra Rømø

Bestil billetter til FRS Syltfähre her (reklame)

Hvis I skal til Sylt på ferie eller en dagstur, kan I tage færgen fra Havneby på Rømø. Overfarten tager kun omkring 40 minutter, og I kan nemt tage bilen med, så I kan udforske hele øen – fra List i nord til Hörnum i syd. Vi anbefaler, at I reserverer billet på forhånd, især i højsæsonen.

Fakta om færgen

• Rute: Havneby (Rømø) – List (Sylt)
• Overfart: ca. 40 minutter, op til 32 afgange dagligt
• Bil, motorcykel og cykel kan medbringes
• Hund tilladt
• Travel value shop om bord

Rejseblog

  • Overnatning til Rømø Dragefestival

    Hvert år i september fyldes himlen over Lakolk Strand på Rømø af tusindvis af farverige drager. Book et sommerhus på øen, og glæd jer til en festlig weekend med imponerende drager, frisk havluft og oplevelser for hele familien.
    Dragefestival på Rømø med drager på stranden
  • Overnatning til Masker i Marsken

    Hvert år i oktober samler Masker i Marsken strikkeentusiaster fra hele Danmark i det sydvestlige Sønderjylland. Festivalen byder på garn, kreativitet, workshops, foredrag og hyggelige møder på tværs af generationer. Find et sommerhus i nærheden og nyd en hel weekend med strikkeoplevelser, fællesskab og efterårsstemning i marsken.
    Masker i Marsken
  • Overnatning til Ebelfestival i Ebeltoft

    Duften af æbler, friskpresset most og efterår breder sig i Ebeltofts gamle gader, når Ebelfestival vender tilbage i uge 42. Festivalen byder på hyggelige boder, musik, smagsoplevelser og aktiviteter for hele familien. Book et sommerhus i Ebeltoft eller et andet sted på Djursland og få en afslappende base tæt på festivalen og områdets mange oplevelser.
    Det Gamle Rådhus i Ebeltoft
  • Efterårsferie ved Vesterhavet

    Når efteråret rammer Danmark, viser Vesterhavet sig fra en helt særlig side. Luften bliver frisk, klitterne skifter farve, og de brede sandstrande indbyder til lange gåture. Samtidig er tempoet roligere end om sommeren, hvilket gør efterårsferien til det perfekte tidspunkt at nyde et ophold i et sommerhus ved Vesterhavet.
    To små børn flyver med en drage på stranden en efterårsdag
  • Dagstur til Sylt: Færge, oplevelser og gode tips

    En dagstur til Sylt er den perfekte afveksling i ferien. Her venter kilometerlange sandstrande, charmerende landsbyer, gode restauranter, spændende butikker og en storslået natur, der indbyder til både afslapning og oplevelser.
    Sylt set fra luften
Vis alle