Sommerhus – Ferie
Prisgaranti
- Maks. antal personer
- 10
- Antal soverum
- 4
- Husdyr tilladt
- Ja
- Tilbyder miniferie
- Nej
- Boligareal
- 203 m²
- Hav/fjord
- 300 m
Sommerhusbeskrivelse
Ca. 50 km fra den dansk/tyske grænse ligger dette sommerhus på en 1000 m² stor naturgrund. Huset er i 2008 blevet renoveret og har fået aktivitetsrum i kælderen og flere faciliteter i wellness-afdelingen.
Huset har en samlet poolafdeling bestående af swimmingpool, spabad, sauna og dampbad i forbindelse med det ene badeværelse og adgang til aktivitetskælder.
Familiens samlingsted vil derfor helt naturligt blive wellness- og akitivetsafdelingen i hele ferien. Swimmingpoolen på 5,2 x 2,8 m har svømmetræner.
I aktivitetsrummet kan I tage et spil billard eller bordfodbold.
Spiseafdelingen og opholdsstuen ligger i tilslutning til køkkenet og er yderst komfortabelt og stilfuldt indrettet med moderne fyrretræsmøbler. Til de små er der både højstol og gynge.
Kombineret solvarme- og varmepumpeanlæg, der gør dette hus meget energivenligt og strømbesparende til gavn både for miljøet og gæsterne.
En stige fører op til hemsen, som helt sikkert straks vil blive "indtaget" af børnene. Selvfølgelig findes der også en hyggespredende brændeovn. Trådløst netværk som der skal anvendes en kode til, som befinder sig i huset.
Terrassen ved køkkenet er lukket med glas, og fra denne er der mulighed for at nyde solopgangen og udsigten over vandet året rundt.
Dette sommerhus indbyder til ferie året rundt, og om sommeren er det dejligt at nyde de varme sommerdage på den åbne eller den overdækkede terrasse. I haven er der trampolin (brug af denne sker på lejers eget ansvar/forsikring).
Ikke langt fra Diernæs ligger Købstaden Haderslev ved Haderslev Fjord. Haderslev byder på en levende og historisk bykerne. 400 års bygningshistorie danner rammer om den smukke og velbevarede bydel. Haderslevområdet har en perlerække af seværdigheder, attraktioner og kulturudbud, men rummer også stor rigdom i naturoplevelser og historie.
Nyd f. eks en fantastisk sejltur med fjordbåden Helena. Sejlturen gennem Haderslev Fjord er en usædvanlig smuk naturoplevelse. Den 12 km lange smalle bugtede fjord er meget varieret, og giver den sejlende en enestående chance for at komme tæt på et fascinerende samspil mellem vand og land, samt dyre- og planteliv.
Sønderjylland byder også på historiske Dybbøl Banke eller Dybbøl Bjerg, som er en bakkeknude, der hæver sig op til 68 meters højde (ved møllen). Med sin strategiske beliggenhed blev banken krigsskueplads. Efter krigen 1848-50 blev det klart, at der var behov for stærke befæstningspunkter i Sønderjylland. For børn er de store attraktioner i området helt klart Legoland og Givskud Zoo.
Depositum Dkk. 3500,00, som på grund af husets størrelse, afviger fra den normale listepris.
1 Opholdsstue: Brændeovn, stereoanlæg med CD, Internet opkobling gratis, TV, parabol
4 Soverum: (1DS)+(1DS)+(2S)+(2S), barneseng og høj stol
1 Hems: (2O)
Køkkenafd.: El-komfur, køleskab, Fryser 60 - 99 l., mikroovn, emhætte, kaffemaskine, opvaskemask., vaskemask., tørretumbler, støvsuger
Toilet: WC, håndvask, bruseniche, Dampkabine, gulvvarme, sauna
Bad: WC, håndvask, bruser, gulvvarme
Aktiviteter: Billard, Bordfodbold
Og: Overd. terrasse, whirl-, swimmingpool, el-varme, Solenergi, Luft/vand varmepumpe, naturgrund med træer 1000 m², moderne møblering, udsigt over vand
Afvigende husdepositum: DKK 3500
Sommerhus faciliteterGenerelt
Afstande
Indretning
Velvære
Køkken
Bad/Toilet
Udstyr
|






