Sommerhus – Ferie
Prisgaranti
- Emne nr.
- 257-BBU100
- Maks. antal personer
- 4
- Antal soverum
- 2
- Husdyr tilladt
- Ja
- Tilbyder miniferie
- Nej
- Boligareal
- 70 m²
Ferieboligbeskrivelse
Dette hus: BBU 100
Bussy-Rabutin
BBU 100 - House 4 personer
Den lille landsby Bussy-Rabutin i blødt bakkede landskab, 67 km nord-vest for Dijon, vil være et begreb, Bourgogne kendere: På sin kant er en af ??de smukkeste og bedst bevarede slotte i regionen med en stor park I den lille by, bar og restaurant. Shopping, onsdag marked, restauranter, badesø, ridning, tennisbaner, golfbane (7-hul), cykeludlejning i hver Venarey-les-Laumes 7 km. Den smukt restaurerede traditionelle Huset er omkring 200 m under slottet på en ca 450 m², med hæk og væg lukket grund med græsmark aktie, havemøbler og grill. Overdækket parkering til 2 biler (tidligere stald). Almindeligt udstyr, nogle gamle, rustikke møbler. I stueetagen af ??gamle flisebelagt gulv, bjælkeloft. TV. Vaskemaskine, strygejern / strygebræt. Elvarme.
Lokale gebyrer: grundlæggende forbrug af elektricitet (56 kWh per uge) medfølger. Yderligere energiforbrug til betaling. Afsluttende rengøring af lejer eller mod betaling, 40 EUR Lokal skat. Medbring linned, tilgængelig på lån (købsordre): EUR 10 per seng og skiftende sengetøj til sengen og EUR 12 for sengetøj, håndklæde EUR 5 pr. Depositum EUR 200 Husdyr tilladt (venligst).
BBU 100 3-værelse-hus, 2 etager, 70 kvm stueetage (adgang via ekstern trappe): spisestue med køkkenhjørne (4 kogeplader, ovn, mikroovn, kaffemaskine, elkedel, brødrister), pejs (træ gratis). Soveværelse med dobbelt Bed. Toilet. Smal trætrappe fra spisestuen til den øverste etage: Lille, åbent rum med siddepladser. Twin Room. Brusebad. Sep.WC.
BURGUNDY
Mange er de Bourgogne som en af ??de mest fascinerende regioner i Frankrig. Den rigdom af kunst og arkitektoniske skatte, historiske steder, kulinariske lækkerier og verdensberømte vine og sin charme og mangfoldighed af deres karakter, disse gamle kulturlandskab gør det til en særlig attraktion for elskere af Frankrig. Fortiden pragt åbenbarer sig tydeligst i passager Dijon med det storslåede Ducal Palace, i hjertet af den rige arkitektoniske juveler af Old Town. Den 'anden', den åndelige betydning af Bourgogne åbenbarer sig for de besøgende af de mange gamle klostre og kirker, herunder klostre i Fontenay, Cluny og Citeaux, det religiøse liv i middelalderen havde en afgørende indflydelse. Som en sand hjertet af Bourgogne, ligger hvor de fleste af de tjenester, vi hytter, der ligger i East afdelingen Cote d'Or, med hovedstad i Dijon, Beaune eller steder som Semur-en-Auxois og mange attraktioner. Værd at nævne for eksempel huler i Beza, som kan besøges med båd over en 300 m lang underjordisk flod eller slotte som Bussy-Rabutin og Fontaine Française. Montbard egner sig til en dagstur med tog til Paris (ca. 1 times TGV). Nyt program i departementet Yonne, Bourgogne, i nordvest med de nærliggende byer Avallon og Auxerre, herunder berømte ved sin hvide vine fra Chablis.
Afdelingen Nièvre, Bourgogne mod vest, er præget af de Morvan national park og en skovklædt landskab. Andre ser værdi her har modtaget byen Autun og Château de Chinon Septennat med museet, en samling af gaver, Mitterand som præsident. I syd, endelig Mâconnais til Saône-et-Loire med klimatiske allerede klart sydlige påvirkninger. Denne region er berømt for sine fremragende vine og seværdigheder som den gamle benediktinerkloster i Cluny.
Ankomst på motorvejen fra Mulhouse og Besançon til Beaune eller Dijon, Chalon og Mâcon. Derfra på naturskønne land veje til de respektive hytter. Vejafgifter for biler (fra 2011): Fra Mulhouse indtil omkring Beaune 17 EUR, op til omkring Dijon 16 EUR, ca Macon EUR 19
Feriebolig faciliteterGenerelt
Afstande
Køkken
Udstyr
|
Kundeservice
+45 8724 2251
Åbningstider






